Tarihçe l TRakyaDans

TRakyaDans 2006 yılında,  sportif, kültürel, sosyal içerikli faaliyet alanlarıyla Çorlu’da hizmete girmiştir. Kurucu üyelerinden Türkiye Latin Amerikan Dansları Şampiyonları, dansı yaş sınırı olmadan herkesin yapabileceği, özellikle hareket eksikliği olan kişilerin hayatına bir renk katacağı konusunda hareketle, dansın sağlığın anahtarı olduğunu belirtmektedir. Kulübümüzün sloganı “Hareket Yaşamdır.” Bu çıkış noktasıyla sanatı fiziksel hareketle birleştiren dans; aslında herkes için sağlık ve zinde olmanın bir bakıma anahtarı olmaktadır.

Kasım 2006’da, Türkiye’yi dans konusunda uluslararası arenada tanıtmak için WDC (World Dance Council – Dünya Dans Konseyi) ye tam üyelik için başvurulmuştur. 30 Mayıs 2007 tarihinde WDC Dünya Dansları Konseyine üyeliği kabul edilmiştir.

Türkiye’de ilk kez 15 farklı ülkenin katılımıyla düzenlenen, WDC 2010 Dünya Kupası Türkiye Profesyonel Latin Dansları Yarışması’nın organizasyonu, jüri üyeliği ve yarışmanın Kral Tv’de Canlı Yayını gerçekleştirilmiştir. Dünyanın en ünlü dans topluluğu « Alla Duhova Dans İmparatorluğu» olarak bilinen TODES DANS GRUBU’ nun gösterileriyle organizasyonda yer alması sağlanmıştır.Dünyanın en büyük koreograflarından biri olarak tanınan Alla Duhova tarafından 1986’da St. Petersburg’da kurulan “Todes Dans Grubu”, break dans, buz pateni ve bale gibi çeşitli dans disiplinlerini harmanlayarak dünyaca ünlü bir dans topluluğu olarak isim yapmıştır. Todes aynı zamanda Michael Jackson, Mariah Carey ve Ricky Martin gibi dünyanın en ünlü sanatçıları ile birlikte çalışmış ve sahnede birlikte müthiş performanslar sergilemiştir.

Trakya Bölgesinde ilk kez uluslalarası anlamda birçok dansçı, kareograf ve müzisyene ev sahipliği yapan Uluslararası TRakya Dans Festivali organizasyonu 2011, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında hız kesmeden T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Çorlu Belediyesinin destekleriyle organize edilmiştir.