Yakın Yerler – 2

Bölgemizde kolaylıkla gidebileceğimiz yakın yer rotamızın ilk durağı KÜÇÜKKUYU…

Bizim ikinci yuvamız Küçükkuyu’da neler yok ki? Mitoloji tanrılarının fink attığı, Afrodit’in Hermes’le aşk yaşadığı, Paris’in Helena’ya aşkını sunduğu zümrüt taçlı efsanevi İda (Kaz) Dağı’nın eteklerindeki Küçükkuyu, doğal güzellikleri, denizi, deniz ürünleri, şifalı suları ve bitkileri, temiz havası, taş yapıları, tarihi değerleri ve zeytin-zeytinyağları ile Edremit Körfezi’nin ve ülkemizin gizli turizm cennetlerinden bir tanesi. Küçükkuyu’nun tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını sizler için derledik…

 

KAZDAĞI MİLLİ PARKI

Kaz Dağı Milli Park sınırları içerisinde, 800’den fazla bitki türü bulunuyor. Milli  park özellikle bitki, kuş ve memeli hayvan türleri açısından çok zengin. Alanın milli park ilan edilmesi ve avlanmanın yasaklanmasıyla yaban hayvanı sayısında artış görüldü. Alanda bulunan 37 bitki taksonu endemik olup bu türlerden 9’u tüm dünyada sadece Kazdağlarında görülüyor. Milli parkta boz ayı, karaca, tilki, porsuk, sansar gibi büyük memeli hayvanlar yaşıyor. Alanda bulunan bazı kuş türleri ise; kaya kartalı, puhu ve anadolu sıvacısı. Milli parkta kaybolmaları önlemek ve koruma amaçlı bir rehber alınması zorunlu tutuluyor. Milli parkta kontrollü noktalarda çadırlı konaklama imkanı da mevcut.

 

KAZDAĞLARI’NDA TREKKİNG

Kazdağlarının Alplerden sonra dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip dağları olduğu biliniyor. Trekking rotalarının bir kısmı serin kanyonlarda yapılırken bir kısmı da dağın yamaçlarından zirveye kadar uzanıyor. Bu kanyonların içinde en rağbet gören Şahinderesi Kanyonu. Bazı etaplar çok tehlikeli olduğu için rehbersiz girilmesine izin verilmiyor. Çamlıbel Köyü’nden yola çıkılan rota kimi zaman düz, kimi zaman da inişli çıkışlı. 10 kilometrelik parkurda Sutüven Şelalesi ve Hasanboğuldu da bulunuyor. Tahtakuşlar-Kapaklı-Dumanlı-Tavşanoynağı-Sarıkız Tepe parkuru Kaz Dağları’nın en zorlu ama çok zevkli bir parkuru.

 

HASANBOĞULDU

Edremit Akçay yolundan 5.5 kilometre sonra sağa dönülen yol Zeytinlik’e gidiyor. Zeytinlik köyünün kuzey çıkışında yol ikiye ayrılıyor. Soldaki yoldan Sütüven Şelalesi ve irili ufaklı göletlerin olduğu Hasanboğuldu’ya gidiliyor.

 

ADATEPE ZEYTİNYAĞI FABRİKA VE MÜZESİ

Türkiye’de bir ilk olan zeytinyağı müzesi; ziyaretçilerine hem kuru baskı tekniği ile zeytinyağı üretiminin nasıl yapıldığını gösteriyor hem de zeytinyağı ve sabun üretimiyle ilgili çeşitli araç gereçler fabrika binasında sergileniyor. Ayrıca taş baskı tekniği ile üretime devam ediliyor. Adatepe Zeytinyağı Müzesi Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde Küçükkuyu kasabasının girişinde yer alıyor.

YEŞİLYURT KÖYÜ

Kaz Dağı eteklerinde yamaca kurulu olan köy deniz kıyısına 3 kilometre mesafede. Burada restore edilen taş evlerde konaklayabilirsiniz.

TAHTAKUŞLAR ETNOGRAFYA GALERİSİ

Türkiye’de ilk kez bir köyde kurulan Etnografya ve Sanat Galerisi olma özelliğini taşıyan galeri, Edremit’e 17 kilometre, Akçay’a 5 kilometre mesafede yer alıyor. Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Konar/Göçer Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları; sanat galerisinde ise her türlü sanat yapıtları yıl boyunca ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

E daha ne olsun, hala bavulları hazırlamaya başlamadınız mı?

ÇİLİNGOZ MİLLİ PARKI

İkinci rotamız Çilingoz Tabiat Parkı, hem çok yakın hem çok güzel…

Çilingoz Tabiat Parkı ve Plajını günübirlik gidilip hoş bir vakit geçirilecek bir yer olarak düşünüyorsanız lütfen tekrar düşünün. İstanbul’un tabiri caizse arka bahçesi gibi konumunda yerini almış olan Çilingoz Tabiat Parkı hem kamp ve doğa severlerin hem de deniz kum güneş isteyenlerin ortak buluşma noktası.

Çilingoz Tabiat Parkı İstanbul, Çilingoz kıyısında sahil ve yeşil alan olarak yaklaşık 17 hektar alana yayılmış ve 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Park içerisinde bir çok olanak ziyaretçiler için kolaylık sağlıyor. Bunların içerisinde Piknik alanları, çadır, bungalov tipi konaklama karavanları ve yapılabilecek bir çok aktivite ile ziyaretçilerine harika zamanlar geçiriyor.

Alanda çok çeşitli kuş türleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Bıldırcın, Karabatak, Çulluk, Atmaca, Puhu Kuşu, Ağaçkakan, Karatavuk, Leylek, Saksağan, Saka, Serçe gibi türlerdir. Diğer memeli hayvan türlerinden; Geyik, Karaca, Tilki, Ağaç Sansarı, Kurt, Çakal, Sincap, Kirpi, Tavşan, Köstebek, Kaplumbağa yer almaktadır. Denizde bulunan balık türlerinden; Barbunya, İstavrit, Kefal, Palamut, Vatoz; derede yaşayan balıklardan Alabalık, Sazan, Tatlısu Kefali, Yılan Balığı gibi türler bulunmaktadır.

İnce kumlu kumsalda denize girilebilmekte, kuzeyde gölün olduğu bölgede balık tutulabilmekte, orman içinde doğa yürüyüşü yapılabilmektedir. Alanda çadır kurup kamp yapmak için uygun alanlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler, Tabiat Parkı içerisindeki kır lokantası ve büfeden faydalanabilmektedir.

 

GÜNEYLİ

Son rotamız Güneyli diye bir yer…

Saros Körfezi İstanbul’dan çıkıp Ege tatili için en kolay ve en çabuk ulaşabileceğiniz yer. Körfez’in etrafında irili ufaklı köyler ve tatil beldeleri var. Özellikle Erikli, Enez ve Mecidiyegibi yerler  çok biliniyor. Ancak pek bilinmeyen hatta iyi ki de bilinmeyen naif ama bir o kadar şirin bir köyü tantıyoruz size, ilk fırsatta yola koyulun.

Tekirdağ-Malkara  yolu üzerinden  Keşan’a, Keşan’dan sonra Gelibolu-Çanakkale tabelalarını izleyerek yola devam edin. Önce Korudağı’nı geçin, arkasından Bolayır’ı. Gelibolu‘na 10 km kala da sağda ufak bir Güneyli tabelası görüp direksiyonu köye doğru çevirin. Yolculuk yaklaşık 2.30-3.00 saat sürüyor. İşte Güneyli’desiniz…

Güneyli ufak bir köy. Yoldan sapınca önce köyün içerisinden geçiyorsunuz arkasından hemen sahil bölgesine ulaşıyorsunuz. Sahilde tamamen kumsal büyük bir koy karşılıyor sizi. Kumsal genişliği ortalama 50-60 metre. Uzunluğu ise tahminen 400 metre civarı.

Deniz de aynen kumsal gibi saf kum. Hem de pırıl pırıl, son derece berrak bir deniz. Dalga olduğunda biraz bulansa da Ege Denizi’nin o temizliğini her daim hissedebiliyorsunuz. Özellikle de sabah saatleri ‘koy bardağa iç’ cinsinden. Üstelik sığ bir deniz olduğu için çocuklar için de son derece uygun.

Kumsal üzerinde oradaki farklı işletmelerin şezlongları ve şemsiyeleri bulunuyor. Ege tatili için fiyatları Çeşme veya Bodrum ile kıyaslarsanız son derece komik kalıyor. Sahilde yemek yiyebileceğiniz küçük restaurant ve büfeler mevcut. Ali Usta’nın midyesinin tadına bakmayı unutmayın. Bir de çalışkan arılar Güneyli’nin tadını almış belli ki, arı olan yerde sağlık ve yaşam vardır unutmayın…

Posted in Duyuru, Haberler and tagged .