Çocuklar için Beslenme Önerileri

Yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte gıda maddeleri de çok hızlı bozulur. Özellikle krema ve pasta türü gıdalar çabuk bozulan ve hızlı tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alır. Çocuklarınıza yaz aylarında mümkün olduğu kadar kremalı pasta tipi gıdaları yedirmeyin. Vermek zorunda kaldığınızda ise bu ürünleri buzdolabında tutun, dolaptan çıkarır çıkarmaz yemesini sağlayın ve tekrar dolaba koymayın.

Yaz aylarında çocukların bol sıvı almaları gerekir. Çocuğun günlük sıvı ihtiyacı kış aylarında kilo başına 100 ml., yaz aylarında ise 120- 130 ml. Yani 10 kiloluk bir çocuğun günde yaklaşık 6-7 bardak sıvı tüketmesi gerekir. Ancak bu sıvı sadece su olmak zorunda değil. Ayran, meyve suyu, çay ya da yediği besinlerle de sıvı ihtiyacını karşılayabilir.

Sağlıklı koşullarda yapılan ve satılan dondurmanın besleyici değeri oldukça yüksek. Eğer çocuğunuz benim ki gibi iştahsızsa ve çok yemek seçiyorsa dondurma harika bir kurtarıcı. Bu nedenle çocuğunuza günde 1 adet dondurma yedirin. Ancak miktarını asla artırmayın. Miktar arttıkça hem çocuğa fazla kalori yüklenmiş olur hem de karnı doyduğu için normal beslenmesi aksar. Ancak aldığınız dondurmanın sağlıklı koşullarda üretildiğine emin olun.

Yaz aylarında çok hareket eden çocukların vücudunda önemli oranda sıvı kaybı yaşanır. Bu kaybı gidermek için çocuğunuza karpuz, kavun ve üzüm gibi sulu meyvelerden yedirin.

Siz yine de çocuğunuza yemek yemesi konusunda fazla ısrarcı olmayın. Çünkü sıcak hava ister istemez iştahlarını azaltır. Mümkün olduğu kadar zeytinyağlı ve hafif sebze yemeklerini tercih edin, kızartma türü yiyecekleri pişirmeyin.

Posted in Duyuru, Haberler and tagged .

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.