Yaza Girerken Beslenme Önerileri

Yaşasın yaz geldi! Peki siz yaza hazır mısınız? Günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında hızlı kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyetler sonrasında yaşanan sağlık problemleri gelmektedir. Doğru beslenme şekli kişiye özeldir ve bireyin yaşı, vücut yapısı, boyu, cinsiyeti ile doğrudan ilgilidir. İşte bizim hata payı en düşük, en kolay formülümüz! Az ye sık ye! Az miktarlarda, sık aralıklarla alınan öğünler ile “3 ana 3 ara” öğün kuralına uymak gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten fazla aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde çok fazla yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır.

Hızlı kilo verdireceği iddia edilen ‘yalnızca protein’ veya ‘yalnızca sebze’ gibi zayıflama formüllerine itibar edilmemesi gerekir. Zayıflamak için sürekli aynı tip besinleri tüketmek çok sağlıksız sonuçlar doğurabilir. Her besin grubundan eşit olarak alınması gerektiği unutulmamalıdır. Yani besin gruplarına karşı adil davranmak gerekir. “4 yapraklı yonca” modeli; doğru besin gruplarından, uygun miktarlarda tüketmek ve kilo verirken sağlıklı kalmak için takip edilmesi gereken bir kuraldır. Her yaprak 1 besin grubunu oluşturmaktadır.

Bu gruplar;

Süt ve ürünleri grubu (süt, yoğurt, ayran, cacık),

Et-kuru baklagiller-yumurta-peynir,

Ekmek-tahıl grubu (ekmek, makarna, pilav, çorba…),

Meyve ve sebze grubudur.

Ayrıca bazı besinler içerdikleri maddeler nedeniyle metabolizmayı hızlandırmakta, tokluk hissi sağlamakta ve yağ yakımını kolay hale getirmektedir. Kişiye uygun, yeterli ve dengeli bir diyet programı içerisinde tüketildiğinde yağ yakımını hızlandıran 5 besini şöyle sıralayabiliriz;

Zerdeçal ve baharatlar

Renkli sebze ve meyveler

Sarımsak ve soğan

Süt ve süt ürünleri

Yeşil çay

Ancak beslenme ile eşgüdümlü olması gereken bir diğer etken de egzersizdir. Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa beslenme önerileri de bir yerden sonra işe yaramayacaktır. Beslenme konusundaki hassasiyeti günlük yaşamınızı hareketlendirmek konusunda da göstermelisiniz. Herkese göre bir egzersiz biçimi bulunabilir. Bizce egzersizin en eğlenceli hali dans ile ilgili düşünmeye başlamalısınız. Fikir almak isterseniz biz burdayız!

Ve son olarak bir ipucu daha;

“Kahvaltıyı padişah, öğlen yemeğini vezir, akşam yemeğini de dilenci gibi yiyin!”

Posted in Duyuru, Haberler and tagged .